تجهيزات

بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی الزهرا(س)،قطب علمی چشم پزشکی

لـيزر اگزايـمر :
ليزر اگزايمر دستگاهي است كه براي تغييرشكل قرنيه به منظور اصلاح عيوب انكساري چشم ، نظير نزديك بيني ، دوربيني و آستيگماتيسم به كار مي رود . در حقيقت كار اصلي را در اعمال ليزيك ، پي آر ك ، فمتوليزيك ، ... اين ليزر انجام مي دهد . اين ليزر در طيف نوري ماوراء بنفش قرار دارد و طول موج آن 193 نانومتر مي باشد . با تابش و برخورد شعاعهاي اين ليزر بر روي قرنيه ، نسج قرنيه تبخير شده و انحناي سطح قرنيه تغيير مي كند و قرنيه شكل دلخواه را به خود مي گيرد . تاثير ليزر بر روي قرنيه را در اصطلاح علمي Ablation مي گويند . اين مكانيز شبيه تغيير شكل سنگ و صيقل دادن آن به وسيله ضربات چكش است .
ليزراگزايمر يك ليزر گازي است و از تحريك مخلوطي از گاز آرگون و فلورايد توسط الكتريسيته ايجاد مي شود . شعاعهاي ايجاد شده توسط اين ليزر با برخورد به نسج مورد نظر( قرنيه ) بسيار ظريف و دقيق اثر مي كند و تاثير آن در مقياس ميكرون بوده به طوري كه آسيبي به نسوج مجاور وارد نمي كند . اين تاثير اختصاصي باعث شده اين ليزر به عنوان دقيق ترين و مطمئن ترين ليزر جهت تراش (Ablation) قرنيه به كار گرفته شود .
لیزر اگزايمر نصب شده در این بیمارستان  با نام تجاري تكنولاس Technolas، ساخت كمپاني بوش اند لام آمريكا مي باشد .اين دستگاه يكي از مشهورترين و با سابقه ترين دستگاههاي ليزر اگزايمر بوده و پر فروش ترين دستگاه دنيا بوده است .اين دستگاه با پيشرفت تكنولو‍ژي و در طول زمان دچار تحولات زيادي گرديده و بر قابليت هاي آن افزوده شده است .دستگاه ليزر این بیمارستان مدل TENO 137 میباشد که با احتساب دستگاههای جانبی آن (ارب اسکن و ابرومتری تکنولاس ) با اعتباری نزدیک به سه میلیارد تومان تامین شده است . ویکی از به روز ترین دستگاه اگزایمر لیزر در سطح کشور است .
.سیستم  Eye Tracker (رادار دنبال كننده حركات چشم ) در اين دستگاه از نوع پيشرفته و بسيار حساس مي باشد به طوري كه جزء معدود انواعي است كه حركات چشم را در تمام جهات افقي ، عمودي و چرخشي دنبال مي كند . Eye Tracker در دستگاه ليزر نقش مهمي را در خنثي كردن حركات چشم حين عمل دارد .